Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Hamdi Acar
Köşe Yazarı
Hamdi Acar
 

İNSANI TANIMAK

ggg İnsanı tanımak konusunda dünya edebiyatının ölümsüz yazarlarından LEV NİKOLEVİÇ TOLSTOY’dan güzel bir alıntı. Herkes kendisine bir ders çıkarabilir. Bir gün yaşlı bir Münzeviye sorarlar “ Münzevi:  Arapça kökenli bir kelimedir. İnsanlardan kaçarak yalnız yaşamayı tercih eden insanlar için kullanılır”. “Sürekli yalnız olmaktan bıkmıyor musun?” Münzevi cevap verir: “Yapacak çok işim var”. İki şahin eğitmem gerekiyor. Ve iki kartal. İki tavşan sakinleştirmek ve yılanı eğitmek. Eşeği motive etmek ve aslanı evcilleştirmek.” “Ama senin etrafında hiç hayvan göremiyoruz!” “Neredeler?” “Onlar içimizde yaşayan hayvanlar.” “İki şahin” gördükleri her şeye saldırıyor. İyi-kötü, faydalı zararlı onlara ayırt etmeyi öğretmeliyim. Çünkü onlar benim gözlerim.” “İki kartal” dokundukları her şeyi mahvediyor, yaralıyor, parçalıyor. Onlara hizmet etmeyi ve zarar vermeden yardım etmeyi öğretmeliyim. Çünkü onlar benim ELLERİM.” “Tavşanlar her zaman kaçar, korkar ve saklanır. Onları sakinleştirip, zor durumlarla başa çıkmayı öğretmeliyim, beladan kaçmayı değil. Çünkü onlar benim AYAKLARIM.” “En zor yılanı izlemek. Sıkı bir kafeste, güvenli bir şekilde kilitli olsa da her zaman saldırmaya, sokmaya, yakın olan herkesi zehirlemeye hazır. Bu yüzden onu takip edip, disiplinli olmalıyım. Çünkü bu benim” DİLİM.” Eşek herkesin bildiği gibi çok inatçı, sonsuza kadar yorgun ve işini yapmak istemiyor. Bu yüzden ona şükretmeyi ve akışta olmayı öğretmeliyim. Çünkü bu benim VÜCUDUM.” “Ve sonunda kral olmak ve herkese emretmek isteyen bir aslanı evcilleştirmek istiyorum. Gururlu, kibirli ve dünyanın kendi etrafında dönmesini istiyor. O aslanı terbiye etmeliyim. Çünkü bu benim EGOM” “GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ YAPACAK ÇOK İŞİM VAR” TAVUK VE ECZANE:  Temel eczaneye girip sormuş: “Tavuk var mı?” Eczacı “Burada tavuk yok” demiş. Temel ertesi gün gelip “Tavuk var mı?” diye sormuş. Eczacı “Bak kardeşim” demiş “Dün gelip tavuk sordun. Burada ilaç var, tavuk yok!” Temel’den bıkıp usanan eczacı, bir daha gelmesin diye eczanenin camına “Tavuk yok!” diye kocaman bir yazı asmış. Temel ertesi gün yine gelmiş, camda “Tavuk yok” yazısını görünce eczacıya sormuş  “Peki, tavuk ne zaman gelecek?”  Sinir krizi geçiren eczacıyı hastaneye kaldırmışlar!
Ekleme Tarihi: 08 Ocak 2021 - Cuma

İNSANI TANIMAK

İnsanı tanımak konusunda dünya edebiyatının ölümsüz yazarlarından LEV NİKOLEVİÇ TOLSTOY’dan güzel bir alıntı. Herkes kendisine bir ders çıkarabilir.

Bir gün yaşlı bir Münzeviye sorarlar “ Münzevi:  Arapça kökenli bir kelimedir. İnsanlardan kaçarak yalnız yaşamayı tercih eden insanlar için kullanılır”.

“Sürekli yalnız olmaktan bıkmıyor musun?”

Münzevi cevap verir:

“Yapacak çok işim var”. İki şahin eğitmem gerekiyor. Ve iki kartal. İki tavşan sakinleştirmek ve yılanı eğitmek. Eşeği motive etmek ve aslanı evcilleştirmek.”

“Ama senin etrafında hiç hayvan göremiyoruz!” “Neredeler?”

“Onlar içimizde yaşayan hayvanlar.”

“İki şahin” gördükleri her şeye saldırıyor. İyi-kötü, faydalı zararlı onlara ayırt etmeyi öğretmeliyim. Çünkü onlar benim gözlerim.”

“İki kartal” dokundukları her şeyi mahvediyor, yaralıyor, parçalıyor. Onlara hizmet etmeyi ve zarar vermeden yardım etmeyi öğretmeliyim. Çünkü onlar benim ELLERİM.”

“Tavşanlar her zaman kaçar, korkar ve saklanır. Onları sakinleştirip, zor durumlarla başa çıkmayı öğretmeliyim, beladan kaçmayı değil. Çünkü onlar benim AYAKLARIM.”

“En zor yılanı izlemek. Sıkı bir kafeste, güvenli bir şekilde kilitli olsa da her zaman saldırmaya, sokmaya, yakın olan herkesi zehirlemeye hazır. Bu yüzden onu takip edip, disiplinli olmalıyım. Çünkü bu benim” DİLİM.”

Eşek herkesin bildiği gibi çok inatçı, sonsuza kadar yorgun ve işini yapmak istemiyor. Bu yüzden ona şükretmeyi ve akışta olmayı öğretmeliyim. Çünkü bu benim VÜCUDUM.”

“Ve sonunda kral olmak ve herkese emretmek isteyen bir aslanı evcilleştirmek istiyorum. Gururlu, kibirli ve dünyanın kendi etrafında dönmesini istiyor. O aslanı terbiye etmeliyim. Çünkü bu benim EGOM”

“GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ YAPACAK ÇOK İŞİM VAR”

TAVUK VE ECZANE:  Temel eczaneye girip sormuş: “Tavuk var mı?”

Eczacı “Burada tavuk yok” demiş. Temel ertesi gün gelip “Tavuk var mı?” diye sormuş.

Eczacı “Bak kardeşim” demiş “Dün gelip tavuk sordun. Burada ilaç var, tavuk yok!”

Temel’den bıkıp usanan eczacı, bir daha gelmesin diye eczanenin camına “Tavuk yok!” diye kocaman bir yazı asmış.

Temel ertesi gün yine gelmiş, camda “Tavuk yok” yazısını görünce eczacıya sormuş  “Peki, tavuk ne zaman gelecek?”  Sinir krizi geçiren eczacıyı hastaneye kaldırmışlar!

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kibrishakikat.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.