Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Hakan Yozcu
Köşe Yazarı
Hakan Yozcu
 

YENİ HÜKUMET CUMAYA KADAR KURULUYOR

ggg Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gündem çok hızlı gelişiyor ve bir o kadar da çabuk değişiyor. Doğrusu hızına yetişemiyoruz ve gündemi takip edemiyoruz. Daha düne kadar Kuzey Kıbrıs'ta hükumet kurulması çıkmaza girmişken bugün gelen haberlere göre yeni hükumetin kurulması an meselesi. Öyle ki duyumlarımıza göre Cuma gününe kadar hükumet kurulabilir. Peki, olası hükumet nasıl oluşacak? Bize gelen haberlere göre Hamza Ersan Saner Başbakanlığında UBP-YDP-DP partilerinden oluşacak. Bu üç partinin koltuk sayısı 25. Bu da hükumeti kurmaya yetmiyor. Yetmiyor ama Rahmetli Demirel'in tarihe geçmiş bir sözünü hatırlayalım: "Demokrasilerde çare tükenmez." Evet, Rahmetli Demirel bir kez daha haklı çıkıyor ve çare tükenmiyor. Yine aldığımız haberlere göre elde olan bu 25 sayısı dışardan 2 vekil ile desteklenecek ve azınlık hükumeti resmen hayata geçecek. Buna göre YDP ve DP ikişer bakanlık alacak. Bakanlıklar aslında konuşuldu ve bir anlaşmaya varıldı. Ama dışarıya sızdırılmadı. Gelen duyumlar arasında YDP Genel Başkanı Prof Erhan Arıklı'nın Dış İşleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olacağı yönünde. Bununla birlikte Ekonomi Ve Enerji Bakanlığı da YDP de olacak. DP'nin ise Turizm Bakanlığını alacağı kesin görünüyor. Peki, neden hükumet Cumaya kadar kurulacak? Özellikle neden bu gün tercih edildi? Bunun cevabını da bana göre Pazar Günü KKTC'ye gelecek olan TC Devlet Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ilgisi var. Sayın Erdoğan başbakansız karşılamak uygun olmasa gerek diye düşünüyorum. O nedenle bir başbakan tarafından karşılanması etik değerlere daha çok uyacaktır. Bu nedenle de cumaya kadar hükumetin kurulacağı düşüncesinin ortaya atıldığını düşünüyorum. Tabii bunlar hep duyum ve sadece bir öngörü... Ne kadar doğru olup olmadığını bir iki gün içinde göreceğiz. Tabii bu hükumete dışardan destek verecek olan vekillerin durumunun ne olacağı bilinmiyor. Bunlara ne gibi sözler verildi o da bilinmiyor. Ve bu vekiller partilileri tarafından nasıl karşılanacak merak konusu. Tabii ki "Canım, gülüm, ne iyi ettiniz" diye karşılanmayacaklar. Belki de disiplin kuruluna verilip ihraç yolu dahi görünecek. Bunları yaşayıp göreceğiz. Şu an önemli olan ülkede bir hükumetin olmayışı ve devletin başsız kalması. Kurulacak olan hükumet bunun önüne geçecek. Türkiye'de de geçmiş yıllarda buna benzer azınlık hükumetleri kurulmuştu. Hatta bir otele vekiller götürülerek orada ikna edilmişler ve hemen hepsine birer bakanlık verilmişti. Tabi halk bu duruma sıcak bakmadıysa da Rahmetli Demirel'in dediği gibi "Demokrasilerde çare tükenmiyordu." Yeni hükumetimiz hepimize hayırlı olsun. Gittiği yere kadar gidecek artık. Umarız, yeni bir anlayışla güzel işler yapılır. Zira YDP, henüz hiç denenmemiş bir parti olarak ilk defa hükumet ortağı olarak icraat geliyor. Bu da YDP için gelecekte referans olacaktır. Yapacağı güzel işler YDP'yi iktidara kadar sürükleyecektir... Sanırım bundan böyle YDP dönemi başlıyor... Hem de öyle uzun soluklu olacak cinsten... Hadi kolay gelsin...
Ekleme Tarihi: 12 Kasım 2020 - Perşembe

YENİ HÜKUMET CUMAYA KADAR KURULUYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gündem çok hızlı gelişiyor ve bir o kadar da çabuk değişiyor. Doğrusu hızına yetişemiyoruz ve gündemi takip edemiyoruz.

Daha düne kadar Kuzey Kıbrıs'ta hükumet kurulması çıkmaza girmişken bugün gelen haberlere göre yeni hükumetin kurulması an meselesi. Öyle ki duyumlarımıza göre Cuma gününe kadar hükumet kurulabilir.

Peki, olası hükumet nasıl oluşacak?

Bize gelen haberlere göre Hamza Ersan Saner Başbakanlığında UBP-YDP-DP partilerinden oluşacak.

Bu üç partinin koltuk sayısı 25. Bu da hükumeti kurmaya yetmiyor. Yetmiyor ama Rahmetli Demirel'in tarihe geçmiş bir sözünü hatırlayalım: "Demokrasilerde çare tükenmez."

Evet, Rahmetli Demirel bir kez daha haklı çıkıyor ve çare tükenmiyor.

Yine aldığımız haberlere göre elde olan bu 25 sayısı dışardan 2 vekil ile desteklenecek ve azınlık hükumeti resmen hayata geçecek.

Buna göre YDP ve DP ikişer bakanlık alacak. Bakanlıklar aslında konuşuldu ve bir anlaşmaya varıldı. Ama dışarıya sızdırılmadı.

Gelen duyumlar arasında YDP Genel Başkanı Prof Erhan Arıklı'nın Dış İşleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olacağı yönünde. Bununla birlikte Ekonomi Ve Enerji Bakanlığı da YDP de olacak.

DP'nin ise Turizm Bakanlığını alacağı kesin görünüyor.

Peki, neden hükumet Cumaya kadar kurulacak? Özellikle neden bu gün tercih edildi?

Bunun cevabını da bana göre Pazar Günü KKTC'ye gelecek olan TC Devlet Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ilgisi var. Sayın Erdoğan başbakansız karşılamak uygun olmasa gerek diye düşünüyorum. O nedenle bir başbakan tarafından karşılanması etik değerlere daha çok uyacaktır. Bu nedenle de cumaya kadar hükumetin kurulacağı düşüncesinin ortaya atıldığını düşünüyorum.

Tabii bunlar hep duyum ve sadece bir öngörü...

Ne kadar doğru olup olmadığını bir iki gün içinde göreceğiz.

Tabii bu hükumete dışardan destek verecek olan vekillerin durumunun ne olacağı bilinmiyor. Bunlara ne gibi sözler verildi o da bilinmiyor. Ve bu vekiller partilileri tarafından nasıl karşılanacak merak konusu. Tabii ki "Canım, gülüm, ne iyi ettiniz" diye karşılanmayacaklar. Belki de disiplin kuruluna verilip ihraç yolu dahi görünecek. Bunları yaşayıp göreceğiz.

Şu an önemli olan ülkede bir hükumetin olmayışı ve devletin başsız kalması. Kurulacak olan hükumet bunun önüne geçecek.

Türkiye'de de geçmiş yıllarda buna benzer azınlık hükumetleri kurulmuştu. Hatta bir otele vekiller götürülerek orada ikna edilmişler ve hemen hepsine birer bakanlık verilmişti. Tabi halk bu duruma sıcak bakmadıysa da Rahmetli Demirel'in dediği gibi "Demokrasilerde çare tükenmiyordu."

Yeni hükumetimiz hepimize hayırlı olsun.

Gittiği yere kadar gidecek artık.

Umarız, yeni bir anlayışla güzel işler yapılır.

Zira YDP, henüz hiç denenmemiş bir parti olarak ilk defa hükumet ortağı olarak icraat geliyor. Bu da YDP için gelecekte referans olacaktır. Yapacağı güzel işler YDP'yi iktidara kadar sürükleyecektir...

Sanırım bundan böyle YDP dönemi başlıyor...

Hem de öyle uzun soluklu olacak cinsten...

Hadi kolay gelsin...

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kibrishakikat.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.