Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Ergün Şoföroğlu
Köşe Yazarı
Ergün Şoföroğlu
 

BİLİMSEL DÜŞÜNMEK

Kıbrıs’ın federal bir çatı altında yeniden birleşmesi için çalışacak Üçüncü Toplum Formu, Lefkoşa Büyük Handa 18 Ocak 2020 tarihinde kuruluşunu ve amacını açıkladı.                                                                                                                                                           Tarih boyunca uluslararası ilişkileri yönlendiren pragmatizm bilincinden yoksun barış meleği rollerinde ütopist duygularla her zaman tekrarladıkları genellemelerle görüşlerini ve kuruluş amaçlarını açıkladılar.                                                                                  ‘’Uluslararası ilişkilerde, güçsüz güçsüzlüğüne yol açan koşulları anlayamadığı ve değiştiremediği sürece, güçlü güçsüzden yararlanmaktan vaz geçmeyecektir’’ varsayımı, tarih boyunca gerçekleşen olgulardan türetilmiş bilimsel bir varsayımdır. Uluslararası hukuk yaklaşımlarını adalet ve bilimsellik kılıfıyla süsleyenler ve bilgisi önyargılardan ibaret olanlar, Kıbrıs’ta Türk ve Rum toplumlarının bugün içinde bulundukları farklı yetkinlik koşulları içinde, BM parametrelerinde Kıbrıs sorununun çözülüp, adil ve yaşayabilir barışın gerçekleşebileceğini savundukları varsayım, bilimsel bir varsayım değildir; ütopiktir.  Bilimsel düşünmek demek, karşılaştırma yapmak, başka bir deyişle bilimsel olarak var olmak demektir. Siyasi gerçeklik olsun, genelde toplumsal gerçeklik olsun, gözlemciye mahremiyetlerini zahmetsiz teslim etmez. Toplumbilimle politikanın buluştuğu noktalardaki sentezleri çözmek için bilgi ve yetenek sahibi olmak ve gayret göstermek gerekir. Siyaseti anlamak, önemli ölçüde toplumu anlamaktan, toplumu anlamak da o toplumu diğer toplumlarla karşılaştırmaktan geçiyor. Sorunu sadece yöntemle sınırlandıramayız. İçinde yaşadığımız toplumsal maceranın tarafımızdan iyi anlaşılması da karşılaştırmayı elzem hale getirir. Descartes’in ünlü ‘’düşünüyorum o halde varım ‘’ deyişini değerlendirerek şöyle ifade edebiliriz. ‘’karşılaştırıyorum o halde varım.’’ Hiçbir uygarlık veya toplum, başka uygarlıklarla veya toplumlarla karşılaştırma yapılmaksızın, kendisi hakkında bir yargıya varamaz.                                 Doğruluğun ölçütü toplumsal deneydir. Açıktır ki toplumsal olayların incelenmesinde ‘’deneyleme yöntemini ‘’ kullanmak olanaklı değildir. Öyleyse ‘’karşılaştırma yöntemi ’ne’’ başvurmaktan başka çare kalmıyor demektir.                   Bilimsel varsayım tanıtlanmış bir olgular dizisiyle temellenir, varbulunan tüm öteki bilimsel olgularla da uyum içindedir ve doğrulukları kesinleşmiş bilimsel bilgilere asla ters düşmez. Eğer bu nitelikleri taşımıyorsa zaten bilimsel bir varsayım değildir. Ayni koşullar altında belli nedenlerin belli sonuçlar doğuracağı yolundaki evrensel gerçek insanlarca bilinmeseydi bilim olmazdı.                      
Ekleme Tarihi: 20 Şubat 2020 - Perşembe

BİLİMSEL DÜŞÜNMEK

Kıbrıs’ın federal bir çatı altında yeniden birleşmesi için çalışacak Üçüncü Toplum Formu, Lefkoşa Büyük Handa 18 Ocak 2020 tarihinde kuruluşunu ve amacını açıkladı.                                                                                                                                                          

Tarih boyunca uluslararası ilişkileri yönlendiren pragmatizm bilincinden yoksun barış meleği rollerinde ütopist duygularla her zaman tekrarladıkları genellemelerle görüşlerini ve kuruluş amaçlarını açıkladılar.                                                                                 

‘’Uluslararası ilişkilerde, güçsüz güçsüzlüğüne yol açan koşulları anlayamadığı ve değiştiremediği sürece, güçlü güçsüzden yararlanmaktan vaz geçmeyecektir’’ varsayımı, tarih boyunca gerçekleşen olgulardan türetilmiş bilimsel bir varsayımdır. Uluslararası hukuk yaklaşımlarını adalet ve bilimsellik kılıfıyla süsleyenler ve bilgisi önyargılardan ibaret olanlar, Kıbrıs’ta Türk ve Rum toplumlarının bugün içinde bulundukları farklı yetkinlik koşulları içinde, BM parametrelerinde Kıbrıs sorununun çözülüp, adil ve yaşayabilir barışın gerçekleşebileceğini savundukları varsayım, bilimsel bir varsayım değildir; ütopiktir.

 Bilimsel düşünmek demek, karşılaştırma yapmak, başka bir deyişle bilimsel olarak var olmak demektir. Siyasi gerçeklik olsun, genelde toplumsal gerçeklik olsun, gözlemciye mahremiyetlerini zahmetsiz teslim etmez. Toplumbilimle politikanın buluştuğu noktalardaki sentezleri çözmek için bilgi ve yetenek sahibi olmak ve gayret göstermek gerekir. Siyaseti anlamak, önemli ölçüde toplumu anlamaktan, toplumu anlamak da o toplumu diğer toplumlarla karşılaştırmaktan geçiyor. Sorunu sadece yöntemle sınırlandıramayız.

İçinde yaşadığımız toplumsal maceranın tarafımızdan iyi anlaşılması da karşılaştırmayı elzem hale getirir. Descartes’in ünlü ‘’düşünüyorum o halde varım ‘’ deyişini değerlendirerek şöyle ifade edebiliriz. ‘’karşılaştırıyorum o halde varım.’’ Hiçbir uygarlık veya toplum, başka uygarlıklarla veya toplumlarla karşılaştırma yapılmaksızın, kendisi hakkında bir yargıya varamaz.                                

Doğruluğun ölçütü toplumsal deneydir. Açıktır ki toplumsal olayların incelenmesinde ‘’deneyleme yöntemini ‘’ kullanmak olanaklı değildir. Öyleyse ‘’karşılaştırma yöntemi ’ne’’ başvurmaktan başka çare kalmıyor demektir.                  

Bilimsel varsayım tanıtlanmış bir olgular dizisiyle temellenir, varbulunan tüm öteki bilimsel olgularla da uyum içindedir ve doğrulukları kesinleşmiş bilimsel bilgilere asla ters düşmez. Eğer bu nitelikleri taşımıyorsa zaten bilimsel bir varsayım değildir. Ayni koşullar altında belli nedenlerin belli sonuçlar doğuracağı yolundaki evrensel gerçek insanlarca bilinmeseydi bilim olmazdı.                      

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kibrishakikat.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.