Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Doç.Dr. Melahat Arıklı
Köşe Yazarı
Doç.Dr. Melahat Arıklı
 

ADSIZ KAHRAMANLAR: GEÇİCİ MEMURLAR

ggg Ülkenin kanayan yarası haline gelen geçici memurların yaşadıkları süreci hatırlayalım.  Öncelikle biliyoruz ki kamuda çalışan 1116 geçici personelin kadrolanması için KKTC Cumhuriyet Meclisi’nden “Geçici Personelin Kadrolanması Yasa Tasarısı” geçmişti. O gün orada bende vardım, çok güzel bir gündü; tüm geçici arkadaşlarımın mutluluğu inanılmazdı, çünkü yüreklerine bir umut serpilmişti. Şimdi etrafımızda soracaklar vardır tabi ki, hem devlete girdiniz -nasıl girdiğiniz de meçhul- hem de kadro istiyorsunuz?  Bende diyorum ki davulun sesi uzaktan hoş gelir, geçici arkadaşlarımızın birçoğu bu süre zarfında yıllarını mobbing yaşayarak hiç ilgisi olmayan işlere görevlendirilerek her gelenin istediği şekilde oradan oraya oynatılarak çalıştılar. Önemli bir konuya daha değinmek istiyorum: “Bazı eski kadrolu arkadaşlar, ablalar, abiler bu geçici arkadaşlarımızı hiçbir zaman kabullenememiştir.” Çünkü kendilerine el ayak işi yaptıracak çömezler beklerken, iş bilen yenilikçi arkadaşlar gelmiştir.  Yıllar geçer, en azı 8 yıllıktır bu arkadaşların. Bu süre zarfında arkadaşlarımız işlerine hâkim, tecrübeli, eğitimli; birçoğu yüksek lisansını, doktorasını yapan ancak bunlar için bile hiçbir hak talep edemeyen vizyonları geniş birer “Adsız Kahraman” lardır. Neden “Adsız Kahraman” mı diyorum? Çünkü Kamu Görevlileri Yasası’ndan geçici maddesi çıkarılmıştı ve muallakta kalan emekçi bir kesimdi bu arkadaşlarım. Geçicilerin kadrolanması için meclisten geçen yasa tasarısı, cumhurbaşkanının başsavcılıktan aldığı görüş doğrultusunda anayasa mahkemesine gönderilir, üzerinden aylar geçer, beklenti yüksek tabi ki ve karar açıklanır: Anayasa mahkemesi huzurunda geçici personelin mecliste oy çokluğu ile geçirildiği “Geçici Personelin Kadrolanması Yasa Önerisi ve Bakanlıkların Kuruluş ilkeleri Değişiklik Yasasını” anayasanın 8. maddesi olan "Eşitlik ilkesine" ve 72. maddesi olan “Kamu görevine girme hakkına" aykırı bulunur.” Böylece tüm umutlar suya düşmüş olur. Kamunun birçok yerini ayakta tutan bu arkadaşlarımıza haklarınızı alacaksınız diye söz verenlerin ne yapacağını merakla bekliyoruz. Yalnız bu arkadaşların açık mesajları da vardır; adaletsizlik karşısında yılmak yok, çünkü biliyoruz ki yürüdüğümüz yolda güçlük ve engel yoksa sizi bir yere ulaştırmaz.
Ekleme Tarihi: 04 Ocak 2021 - Pazartesi

ADSIZ KAHRAMANLAR: GEÇİCİ MEMURLAR

Ülkenin kanayan yarası haline gelen geçici memurların yaşadıkları süreci hatırlayalım.  Öncelikle biliyoruz ki kamuda çalışan 1116 geçici personelin kadrolanması için KKTC Cumhuriyet Meclisi’nden “Geçici Personelin Kadrolanması Yasa Tasarısı” geçmişti. O gün orada bende vardım, çok güzel bir gündü; tüm geçici arkadaşlarımın mutluluğu inanılmazdı, çünkü yüreklerine bir umut serpilmişti.

Şimdi etrafımızda soracaklar vardır tabi ki, hem devlete girdiniz -nasıl girdiğiniz de meçhul- hem de kadro istiyorsunuz?  Bende diyorum ki davulun sesi uzaktan hoş gelir, geçici arkadaşlarımızın birçoğu bu süre zarfında yıllarını mobbing yaşayarak hiç ilgisi olmayan işlere görevlendirilerek her gelenin istediği şekilde oradan oraya oynatılarak çalıştılar. Önemli bir konuya daha değinmek istiyorum: “Bazı eski kadrolu arkadaşlar, ablalar, abiler bu geçici arkadaşlarımızı hiçbir zaman kabullenememiştir.” Çünkü kendilerine el ayak işi yaptıracak çömezler beklerken, iş bilen yenilikçi arkadaşlar gelmiştir.  Yıllar geçer, en azı 8 yıllıktır bu arkadaşların. Bu süre zarfında arkadaşlarımız işlerine hâkim, tecrübeli, eğitimli; birçoğu yüksek lisansını, doktorasını yapan ancak bunlar için bile hiçbir hak talep edemeyen vizyonları geniş birer “Adsız Kahraman” lardır.

Neden “Adsız Kahraman” mı diyorum? Çünkü Kamu Görevlileri Yasası’ndan geçici maddesi çıkarılmıştı ve muallakta kalan emekçi bir kesimdi bu arkadaşlarım. Geçicilerin kadrolanması için meclisten geçen yasa tasarısı, cumhurbaşkanının başsavcılıktan aldığı görüş doğrultusunda anayasa mahkemesine gönderilir, üzerinden aylar geçer, beklenti yüksek tabi ki ve karar açıklanır: Anayasa mahkemesi huzurunda geçici personelin mecliste oy çokluğu ile geçirildiği “Geçici Personelin Kadrolanması Yasa Önerisi ve Bakanlıkların Kuruluş ilkeleri Değişiklik Yasasını” anayasanın 8. maddesi olan "Eşitlik ilkesine" ve 72. maddesi olan “Kamu görevine girme hakkına" aykırı bulunur.” Böylece tüm umutlar suya düşmüş olur.

Kamunun birçok yerini ayakta tutan bu arkadaşlarımıza haklarınızı alacaksınız diye söz verenlerin ne yapacağını merakla bekliyoruz. Yalnız bu arkadaşların açık mesajları da vardır; adaletsizlik karşısında yılmak yok, çünkü biliyoruz ki yürüdüğümüz yolda güçlük ve engel yoksa sizi bir yere ulaştırmaz.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kibrishakikat.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.