Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
KIBRIS Haber Girişi: 23.06.2021 - 09:11, Güncelleme: 23.06.2021 - 09:11

OKLAR AVCI’YI GÖSTERİYOR

 

OKLAR AVCI’YI GÖSTERİYOR

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), “YÖDAK ve yolsuzluklar” konulu basın toplantısı yaptı.
Sendikanın yeni binasında yer alan basın toplantısında ilk sözü alan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Netkent Üniversitesi diye bir üniversitenin var olduğunu, bu üniversitenin YÖK tarafından da eleştirildiğini, yaptırım yapılması için KKTC’deki makamlara telkinde bulunulduğunun kamuoyunda yer aldığını iddia etti. Netkent Üniversitesi’nin izinsiz olan bölümlerden öğrenci mezun ettiğini ileri süren Elcil, bu durumdan YÖK’ün de, YÖDAK’ın da şikayetçi olduğunu, polise başvurulduğunu, mahkemeye gidildiğini, ancak Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın ve polisin bu konuda adım atmadığını, mahkemede sürecin ertelendiğini savundu. Basın toplantısında sendikanın basın açıklamasını KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş okudu. Basın açıklaması şu şekilde; Netkent Üniversitesi gerek YÖDAK, gerekse YÖK tarafından izinsiz bölümlerden öğrenci mezun etmekle suçlanmaktadır. Bu konuda YÖDAK mahkemeye gitmiş, Eğitim Bakanlığı’ndan da bu üniversite ile ilgili gerekli yasal mevzuatı uygulaması talebinde bulunmuştur. YÖK ise protokol görüşmelerinde bu konuyu defalarca gündeme getirmiştir. Bu gerçekler ortada dururken, geçmişte ödenek ve rüşvet söylemleri ile kurdurulan ÖRP’nin eski başkanı Sn. Turgay Avcı, Sn. Ersin Tatar tarafından YÖDAK başkanlığına atanmıştır. Bu atama seçimlerde verilen desteğe karşılık görünse de aslında Sn. Turgay Avcı’nın Netkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Genel Sekreteri Cavit Tuna ile de şirket ortaklığı bulunmaktadır. Resmi Kabz Memurluğu ve Mukayyitlik Dairesi’nde Turgay Avcı ve Cavit Tuna’nın hissedarı oldukları T&C Technic Mechanic and Safety Services LTD isimli şirket MŞ 17774 numara ile kayıtlıdır. Sn. Turgay Avcı’nın Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde çalıştığı düşünülürse bu üniversitede ikinci iş yasağı olması da dikkate alındığında, kuvvetler ayrımı ilkesinin çiğnenmesi bir yana, yasaların da yok sayıldığı açıktır.
Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), “YÖDAK ve yolsuzluklar” konulu basın toplantısı yaptı.

Sendikanın yeni binasında yer alan basın toplantısında ilk sözü alan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Netkent Üniversitesi diye bir üniversitenin var olduğunu, bu üniversitenin YÖK tarafından da eleştirildiğini, yaptırım yapılması için KKTC’deki makamlara telkinde bulunulduğunun kamuoyunda yer aldığını iddia etti.

Netkent Üniversitesi’nin izinsiz olan bölümlerden öğrenci mezun ettiğini ileri süren Elcil, bu durumdan YÖK’ün de, YÖDAK’ın da şikayetçi olduğunu, polise başvurulduğunu, mahkemeye gidildiğini, ancak Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın ve polisin bu konuda adım atmadığını, mahkemede sürecin ertelendiğini savundu.

Basın toplantısında sendikanın basın açıklamasını KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş okudu.

Basın açıklaması şu şekilde;

Netkent Üniversitesi gerek YÖDAK, gerekse YÖK tarafından izinsiz bölümlerden öğrenci mezun etmekle suçlanmaktadır. Bu konuda YÖDAK mahkemeye gitmiş, Eğitim Bakanlığı’ndan da bu üniversite ile ilgili gerekli yasal mevzuatı uygulaması talebinde bulunmuştur. YÖK ise protokol görüşmelerinde bu konuyu defalarca gündeme getirmiştir.

Bu gerçekler ortada dururken, geçmişte ödenek ve rüşvet söylemleri ile kurdurulan ÖRP’nin eski başkanı Sn. Turgay Avcı, Sn. Ersin Tatar tarafından YÖDAK başkanlığına atanmıştır. Bu atama seçimlerde verilen desteğe karşılık görünse de aslında Sn. Turgay Avcı’nın Netkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Genel Sekreteri Cavit Tuna ile de şirket ortaklığı bulunmaktadır. Resmi Kabz Memurluğu ve Mukayyitlik Dairesi’nde Turgay Avcı ve Cavit Tuna’nın hissedarı oldukları T&C Technic Mechanic and Safety Services LTD isimli şirket MŞ 17774 numara ile kayıtlıdır. Sn. Turgay Avcı’nın Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde çalıştığı düşünülürse bu üniversitede ikinci iş yasağı olması da dikkate alındığında, kuvvetler ayrımı ilkesinin çiğnenmesi bir yana, yasaların da yok sayıldığı açıktır.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kibrishakikat.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.