Haber Detayı
17 Temmuz 2020 - Cuma 14:56
 
KORONAVİRÜS SALGININDA HALA İLK DALGADAYIZ
DSÖ Doğu Akdeniz bölge yetkilileri, video konferans aracılığıyla düzenlenen toplantıda, bölgede geçtiğimiz hafta kaydedilen bazı iyimser verilere karşılık endişeye neden olacak iki göstergeye şahit olduklarına vurgu yaptı.
SAĞLIK Haberi
KORONAVİRÜS SALGININDA HALA İLK DALGADAYIZ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Doğu Akdeniz bölge yetkilileri, bölgede yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında hala ilk dalganın yaşandığını söyleyerek, zaman zaman durumun düzelmesinin dalganın bittiği anlamına gelmediğine dikkat çekti.

DSÖ Doğu Akdeniz bölge yetkilileri, dün video konferans aracılığıyla düzenlenen toplantıda, bölgede geçtiğimiz hafta kaydedilen bazı iyimser verilere karşılık endişeye neden olacak iki göstergeye şahit olduklarına vurgu yaptı.

DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Dr. Ahmed el-Manzari, endişeye neden olan iki göstergeden ilkinin bölge ülkelerindeki vaka sayılarının yüzde 10’luk bir artış yaşandığını bildirerek, Suudi Arabistan, Pakistan, İran ve Irak tarafından bildirilen vaka sayısının, bölgedeki toplam vaka sayısının yaklaşık yüzde 70’ini oluşturduğu bilgisini verdi.

Dr. Manzari, endişeye yol açan ikinci göstergenin ise ölüm sayısındaki yüzde 13’lük artış olduğunu belirtirken, işgal altındaki Filistin toprakları, Suriye ve Libya’daki can kayıplarında büyük artış yaşandı.

Bu olumsuz verilere rağmen iyimser olmak için bir sebep olduğuna dikkat çeken Dr. Manzari, salgının patlak vermesinden bu yana bölgede bir milyon insanın iyileştiğini dile getirdi.

Dr. Manzari, pandeminin ortaya çıkmasından bu yana 6 ay geçmesine rağmen, bazı ülkelerde durumun boyutlarını tam olarak anlamakta güçlük çekildiğini belirtti.

Laboratuvar testi konusunda kapasitesinin sınırlı olması ve gerçek vakaları eksik tespit etmesi nedeniyle acil durumla karşı karşıya kalan bazı ülkelerde durumun yanlış değerlendirilebileceğini söyleyen Dr. Manzari, son zamanlarda alınan önlemlerin hafifletilmesinin bazı ülkeleri olumsuz etkilediğini söyledi.

Sınırları yeniden açmanın, salgını kontrol altına alan ülkelere yeni riskler getireceğinin altını çizen Dr. Manzari, giriş noktaları açılan ülkelerin kontrolü güçlendirmeleri gerektiğini, bununla birlikte bölgesel hazırlık ve müdahale planlarını sürekli gelişen duruma uygun şekilde geliştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Dr. Manzari, Koronavirüse ilişkin hala çok fazla bilgi eksik olduğu için ülkeler arasında veri alışverişi mekanizmasının iyileştirilmesine ihtiyaç duyulduğuna değinerek, bunun gerçek durumu değerlendirme, eğilimleri izleme, önerileri gözden geçirme ve buna göre yanıt verme yeteneğini etkilediğinin altını çizdi.

ABD’nin DSÖ’ya karşı tutumuna değinen Dr. Manzari, “ABD’deki teknik kuruluşların DSÖ ile ilişkisi etkilenmedi” diyerek, Washington’un konumunu yeniden gözden geçirmesi yönündeki umudunu dile getirdi.

Bölge Enfeksiyonu Kontrol Etme Birimi Sorumlusu Dr. Maha Talaat, Koronavirüsün havadan bulaşması konusuna değinerek, DSÖ’nun bunu inkar veya ispat edemeyeceğini ancak kanıtları güçlendirecek daha fazla çalışma ve araştırmayı teşvik edeceğini dile getirdi.

Dr. Talaat, DSÖ’nun bu araştırma yapılıncaya kadar, maske takma, en az bir metrelik sosyal mesafe, sürekli el temizliği, hapşırma veya öksürme durumunda ağzı bir bez veya dirseğin iç kısmıyla örtmeyi tavsiye etmeye devam ettiğini vurguladı.

Bölge Epidemiyoloji Sorumlusu Dr. Emced el-Huli ise, “İlk dalga henüz bitmedi. Her an bir düşüş beklemeliyiz. Bu durum, erken teşhis, test etme ve tüm vakaları izole etme gibi tüm önleyici tedbirleri almayı gerektirir” şeklinde konuştu.

Koronavirüsün daha yaygın hale geldiğine ilişkin iddiayı reddeden Dr. Huli, “DSÖ ile işbirliği yapan laboratuvar ağları, dünyanın dört bir yanından 80 binden fazla örneği analiz etti. Genetik bileşenlerde hastalığın şiddetini veya yayılma mekanizmalarını değiştirebilecek herhangi bir değişiklik tespit etmedi” dedi.

DSÖ’nun hidroksiklorokin ilacına dair klinik çalışmaları durdurmasına rağmen, ülkelerin durdurmak zorunda olmadığına dikkat çeken Dr. Huli, “Her ülke kendi tıbbi protokolünü kurmakta özgürdür ancak biz neye ulaştığımızı duyuruyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KORONAVİRÜS, SALGININDA, HALA, İLK, DALGADAYIZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı