Haber Detayı
24 Eylül 2020 - Perşembe 16:53
 
Hong Kong'da ünlü aktivist gözaltına alındı
Hong Kong'da daha fazla demokrasi talebiyle düzenlenen gösterilerin öncülerinden Joshua Wong kısa bir süreliğine gözaltına alındı. Joshua, tepkilerin ardından serbest bırakıldı.
- Haberi
Hong Kong'da ünlü aktivist gözaltına alındı

Hong Kong'da daha fazla demokrasi ve özgürlük talebiyle düzenlenen protesto gösterilerinin öncelerinden ve "Şemsiye Devrimi" hareketinin öğrenci lideri 23 yaşındaki Joshua Wong bugün polis tarafından gözaltına alındı. Geçen yıl 5 Ekim’de izinsiz bir protestoya katıldığı gerekçesiyle gözaltına aldığı açıklanan Joshua'nın, gelen uluslararası tepkilerin ardından kısa bir süre sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

Joshua'nın gözaltına alındığı haberinin ardından Alman Federal Meclisi İnsan Hakları ve İnsani Yardım Komisyonu Başkanı Gyde Jensen, polisin müdahalesini kınayarak Joshua'nın Hong Kong'daki demokrasi hareketinin yanında durduğunu ve Joshua'nın gözaltına alınmasının diğer gözaltılardan farklı bir anlamı olduğunu söyledi. Jensen, "Bu sembolik bir eylem ve Şi Cinping'in (Çin Devlet Başkanı) tüm Hong Konglulara bir savaş ilanı. Ünlü olup olmaması ya da uluslararası desteğe sahip olup olmamasından bağımsız olarak, özgür Hong Kong'daki özgürlükleri savunanlar susturulmak isteniyor" diye konuştu

Joshua Wong aynı zamanda 2014 yılında öğrencilerin renkli şemsiyeleri simge haline geldiği hükümet karşıtı eylemlerin de lideriydi.

Tartışmalı güvenlik yasası

Çin, geçen yıl özel idari bölge statüsündeki  Hong Kong için özgürlükleri kısıtlayan bir güvenlik yasası hazırlamış, bu da kentte protesto gösterilerine neden olmuştu. Yasa, Hong Kong’da Pekin yönetimi aleyhine faaliyet gösterdiği tespit edilen kişilerin Çin makamlarına teslim edilmesini öngörüyor. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hong, Kong'da, ünlü, aktivist, gözaltına, alındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı