Haber Detayı
23 Eylül 2019 - Pazartesi 12:17
 
DEVLETİMİZ JUDO’YA SAHİP ÇIKMIYOR.
Gazetemizi ziyaret eden Tatlısu Belediye As Başkanı ve aynı zamanda Uluslararası İJF ACADEMY LEVEL -2- Lisanslı Judo Antrenörü Orhan Bebek “Devletimiz Judo’ya Sahip Çıkmıyor” diyerek, Judo kulüplerinin yaşadıkları sorunlarla ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.
SPOR Haberi
DEVLETİMİZ JUDO’YA SAHİP ÇIKMIYOR.

JUDO CAMİASI 5 YILDIR MAĞDUR.

Tatlısu Belediye As Başkanı ve aynı zamanda Uluslararası İJF ACADEMY LEVEL -2- Lisanslı Judo Antrenörü Orhan Bebek,11 kulüpten 550 sporcunun 5 yıldır lisans yenileme, kurs, seminer ve kuşak sınavı gibi resmi anlamda her türlü ulusal spor faaliyetlerini yapma özgürlüğü ve ülkemizi uluslararası arenada temsil etme hakları ellerinden alındığını ve mağdur edildiklerini vurgulayan Bebek, her şeye rağmen sporcuların judo faaliyetlerine rutin olarak devam edebilmesi ve aynı zamanda okul sporları içerisinde de aktif olan judo faaliyetlerinin daha da etkin olabilmesi için, 11 kulübümüz tarafından, maddi olanaksızlıklara ve zorluklara rağmen judo sporu devam ettirilmeye çalışılıyor. Fakat tüm bunlar göz önünde bulunmayarak, yaptığımız tüm faaliyetlere hiç bir katkısı bulunmayan Taekwondo Federasyonu, bu branşı kendisinin yaptığını iddia ederek, sürekli itirazda bulunmakta ve Spor Dairesi tarafından da bu durum gayri resmi ilan edilerek sürekli engellenmekteyiz. 

 

JUDO ÖZERKLİK TALEP EDİNCE, TAEKWONDO’YA BAĞLI BİR BRANŞ OLARAK SAYILMAYA BAŞLANDIK. 

Bebek; Judo Branşı 2005 yılına kadar Taekwondo Federasyonu bünyesinde faaliyet gösteriyordu. Taekwondo Federasyonu’nun, 2005 yılında yaptığı Olağanüstü Genel Kurulu sonucunda, “Judo branşının faaliyetlerin dışına alınarak, Spor Dairesi’ne teslim edilmesi” ile ilgili karar ile ayrılan Judo Sporu,  2005 yılında o zaman yeni kurulan Judo-Hapkido-Kickboks Federasyonu çatısı altında 2005 - 2015 yılları arasında 10 yıl boyunca faaliyetlerini burada sürdürdü.  Olimpik spor olan Judo Branşının ÖZERK OLABİLMESİ için,  Judo-Hapkido-Kickboks Federasyonu tarafından 2015 yılında Genel Kurul kararı ile, Judo Branşının ayrılmasına karar verildi. Karar sonrasında Judo Kulüpleri olarak bizler de, Spor Dairesi’ne ÖZERKLİK başvurusunu yaptık. Spor Dairesi Yönetim Kurulu’nun 3/12/2015 tarihli ve 2015/25 sayılı kararı doğrultusunda, Judo Federasyonu’nun yeni tüzüğü onaylanarak, Mevzuat Dairesi’ne gönderildi.

 Ne olduysa, işte o zaman oldu! Biz Judo camiası olarak 10 yıl boyunca başka bir federasyon çatısı altında faaliyet gösterirken ve ayrılıp özerklik başvurusu yaptığımız sırada, ne oldu da, bir anda, Taekwondo’ya bağlı bir branş olarak sayılmaya başlandık?  Bu nasıl bir çelişkidir..! Bizler hakkımızı arıyoruz. Her şey ortada. Sonuç ta mağdur olan gençlerimiz ve çocuklarımızdır.

 

ENGEL OLAN YASALARIMIZ DEĞİL, YETKİLİLERİMİZDİR.

Bebek sözlerine şöyle devam ediyor. Beden Eğitimi ve Spor Yasası’nın 12. maddesinin 1. fıkrasında “Federasyonlar tüzel kişiliğe haiz olup tek spor branşın da faaliyet gösterir” maddesini hatırlatarak, judo branşı olarak şu an bağlı olduğumuzun iddia edildiği Taekwondo Federasyonu’nun bünyesinde 3 olimpik olmak üzere, toplamda 9 branşın olması, yasanın 12. maddesine göre yasal değildir. Durum böyle iken Başbakanlık Mevzuat Dairesi, Özerk Judo Federasyonunun kurulmasına, Beden Eğitimi ve Spor Yasası’nın 13. maddesinin engel olduğu yönündeki görüşünü, Spor Dairesi’ne olumsuz bir yazı olarak bildirmiştir. Ancak Judonun bağlı olduğu ilgili Federasyon (biz kabul etmiyoruz) Beden Eğitimi ve Spor Yasası’nın 13. Maddesi (Yasa'da, Bir spor dalında faaliyet gösteren demektedir.) gereğini yerine getirmemektedir. Yasal olarak Judo Federasyonu’nun kurulmasında, bizce hiçbir sakınca yoktur.
                          

SİYASİLER BİR FEDERASYON BAŞKANINDAN NEDEN BUKADAR ÇEKİNİYOR?

Bu sorunları 5 yıldır tüm Siyasilere ve Spor Dairesi Yetkililerine aktarmamıza rağmen, hiçbir sonuç alamadığımız gibi,  özellikle siyasilerimiz bizlere her zaman  olumlu cevaplar vermelerine rağmen, ilgili federasyon başkanının ismini duydukları anda, sebebini anlamadığımız bir şekilde geri adım atıyorlar. Bu her zaman böyle oldu. Bu kişiden neden bu kadar çekiniyorlar? Gerçekten çok merak ediyorum..!

JUDO FEDERASYONU KURULURSA, AMBARGOLARI KIRMA FIRSATI DOĞAR.

Bilindik üzere ülkemiz her türlü ambargo altında. Buna sporumuz da dâhil.  Judo sporu ambargoları kırabilecek ender sporlardan biridir. 18 Mayıs 2015 tarihinde Avrupa Judo Federasyon Başkanı (EJU) Sn. Sergey Soloveychik ülkemize yaptığı ziyarette, Slovenya’nın okullarında beden eğitimi olarak Judo branşının seçmeli ders olarak verildiğini ve dünya da bunu uygulayan tek ülke olarak pilot olduğunu anımsatan Sergey, KKTC’de dünya da bu konuda ikinci ülke olabileceğini dile getirirken, bunun ancak  özerk bir Judo Federasyonu olması halinde mümkün olabileceğini söylemişti. Ayrıca A Sınıfı turnuvalara             (Dünya, Avrupa, Olimpiyat vb.) Dünya Judo Federasyonu (IJF) ismi ile yarışabileceğimizi, sporcularımızın birinci olmaları halinde, istediği bayrağı asabileceğini ve istediği istiklal marşının da okutabileceğini bizlere aktarmıştır. Bizler yetenekli sporcular yetiştirmemiz halinde, hem sporcularımızın, hem de ülkemizin önünü açmış olacağız. Bu konuda da Türkiye Judo Federasyonu yetenekli sporcularımıza olimpiyat hazırlık merkezlerinin kapılarını açacağı doğrultusunda ve bizlere de her türlü desteği sağlayacağı konusunda karşılıklı olarak işbirliği protokolü imzalanmasına rağmen, onlarda yine bunun ancak özerk bir Judo Federasyonu olması halinde mümkün olabileceğini, bizlere yazılı olarak ilettiler. 

                 

OLİMPİK SPORLAR ÖZERK OLMALI.

Günümüzde tüm olimpik sporların özerk olduğunu görüyoruz. Judo sporu da 1964 yılından itibaren olimpiyatlarda yer alan, en eski uzak doğu sporudur. Bu güzide sporun ülkemizde 9 branşlı bir Federasyonun içerisine atmak ne kadar doğrudur?

 

SİYASİLERİMİZ İRADE GÖSTEREMİYOR.

Bu konunun çözülebilmesi için 11 kulüp olarak bizler her türlü girişimi yapmamıza ve Türkiye Judo Federasyon Başkanlarının defalarca ülkemize gelmelerine rağmen, hala daha bir türlü netice alınamamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Spor Bakanı yardımcısı Sn. Hamza Yerlikaya’nın judo ile ilgili sorunun neticeye kavuşması noktasında, ülke gençliğini ve ülke tanıtımına katkı koyabilmek için ülkemize gelip bizim siyasilerimizin göstermediği çabayı sergiliyor. Bu nasıl bir mantıktır ki, bizim siyasilerimiz Judo sorununun hiçbir yerinde bulunmuyor ve/veya bulunmak tan kaçınıyor. Bizler her hükümet döneminde bu konuyu yetkililere aktarmamıza rağmen, bugüne kadar hiçbir siyasiden en küçük bir hamle ve/veya girişim görmedik, göremedik..!

 

SON ÇAREMİZ ARTIK EYLEM YAPMAK.

Bebek; son olarak tüm siyasilere ve yetkililere bir kez daha seslenerek, “Bu sorunu acilen çözmelerini, aksi halde 11 Kulüp ve Dernek olarak geleceğimiz olan çocuklarımız ve gençlerimiz için, ÖZERK JUDO FEDERASYONU kuruluncaya kadar, yasalar çerçevesinde,  gerek hukuki süreçler, gerekse de eylemlerimize başlayarak, bu haklı mücadelemizi sonuna sürdüreceğiz” diyerek, sözlerini tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DEVLETİMİZ, JUDO’YA, SAHİP, ÇIKMIYOR., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı