Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 11:09
 
AKINCI YENİDEN SEÇİLMEK PEŞİNDE!
KKTC Dışişleri Eski Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu Hakikat Web TV’de Güven Arıklı’nın hazırlayıp sunduğu “Günaydın Hakikat” programına konuk oldu, "Berlin'in boşuna bir ziyaret olduğunu Akıncı biliyordu ve önümüzdeki seçimlere yönelik kendine bir avantaj sağlamaya çalıştı. Çözümsüzlüğün kendisinden kaynaklanmadığını vurgulamak Türkiye ve hükümet mensuplarının dinlenmemesi gerektiğini söylüyor ve halktan bir şans istiyor" dedi.
GÜNDEM Haberi
AKINCI YENİDEN SEÇİLMEK PEŞİNDE!

En büyük haksızlığı BM yaptı

Berlin buluşmasını değerlendiren Ertuğruloğlu "Yapılan açıklama şaşırtıcı değil. Akıncı’nın federasyon talebine BM’den destek mesajı geldi. Bize en büyük haksızlık BM tarafından yapılmıştır. Ortaklığın bozulmuş olmasına rağmen Rum devleti sanki bütün Kıbrıs Cumhuriyeti’ni temsil ediyormuş gibi BM Genel Kurulunda üye devlet olarak oturtuluyor. Buna Garantör İngiltere’de ortak olmuştur. Kıbrıs Cumhuriyeti denilen devlet ortaklar devam ettiği sürece varolması gerekiyordu. BM Güney Kıbrıs’a o koltuğu vererek herhangi bir antlaşmanın sağlanamamasını garanti altına almış oldu" diyerek şunları kaydetti:

 

Yanlış kişi koltuğa getirdiler

"Akıncı’nın gitmesinin sebebi kendisinin yanlış Kıbrıs vizyonunun desteklendiğini herkese göstermeye çalışmaktır. Seçimi Akıncı'nın veya Akıncı zihniyetinde birinin kazanmaması şart. Kıbrıs Türk Halkı iç politika çekişmeleriyle yanlış kişiyi koltuğa getirdiğinin farkına varması ve aynı yanlışı yapmaması lazım"

 

Siyasi eşitlik yeterli değildir

"Federasyon saplantısı olanların da kendi içlerinde farklı yorumları olduğu bir ortama giriyoruz. Hala Akıncı'nın iddia ettiği 2 toplumlu siyasi eşitliğe dayalı federasyon 60 ortaklığında siyasi eşitliğe dayalıydı. Akıncı 60’ın da gerisine gidiyor ve bunu bir başarı olarak göstermeye çalışıyor. 60’da siyasi eşitlik olmasına rağmen neden 63’ü yaşadık?Dolayısıyla siyasi eşitlik sadece yeterli değil. Bizi o dönemde kurtaran tek şart Anavatan'ın Garantörlüğüydü. Egemen eşitlik talebi şu anda kaçınılmazdır. Akıncı’nın bu zaman kadar böyle bir söylemde bulunduğunu görmedim"

 

Devletimizin kıymetini bilelim

"Kıbrıs konusunun özüne dönmemiz lazım. Federasyon müzakereleri artık bitmiştir. Federasyon toplumların ortaklığıdır. Biz devlet sahibi bir halkız. Bunun kıymetini bilmek zorundayız. Toplumların egemenliği yoktur, devletlerin vardır. Dolayısıyla Akıncı bir devlet ortaklığı öngörmediği için Egemen eşitlik haklarını gündeme getiriyor. Devlet sahibi bir halkı toplum düzeyinde müzakerelere sokan Akıncı bu halka kötülük ediyor"

 

50 yıldır oynuyorlar

"Bizi 50 yıldır oynanan oyuna bağlı tutmaya çalışıyorlar. Akıncı kendi çıkarı için bizi bu oyuna bağlı tutmaya çalışıyor. BM’nin koyduğu kurallarla bu oyunu oynarsak kaybetmeye mecburuz. Artık yeni fikirler ortaya çıkması lazım. Aynı yöntemlerle farklı sonuçlar beklemek hayalcilik olur. Kıbrıs Türkü'nün şu anda en büyük talihsizliği Akıncı ve misyonudur. Onu destekleyenlerin temel misyonu Türkiye karşıtlığıdır"

 

 

 

Akıncı farkında değil

"Bu görüşme referans şartlarında anlaşma sağlanması için yapıldı ve 5 li görüşmenin tarihi belirlenmeye çalışıldı. Bu gerçekleşmedi. Fakat tarafların BM parametrelerine sadık kalınacağı garanti altına aldığını söylüyor. Akıncı şu anda bir devletin Cumhurbaşkanı olduğunun farkında değil"

 

Kıbrıslı diye bir millet yok

"Kıbrıslı diye bir millet olmadığını yıllardır söylüyorum. Olsaydı 60 ortaklığı kurulduğunda milli marşı olurdu. Fakat Türkler İstiklal Marşı, Rumlar da Yunan Milli Marşı'nı okuyorlar. Kıbrıslılık Coğrafi ve Kültürel bir kimliktir. Sanki ayrı bir milletmişiz gibi Türkiye'ye karşı bir politika yürütmemiz mümkün olamaz. Türkiye ile ne alıp veremedikleri var bilemiyorum. Türkiye Anavatan olarak herzaman bizim yanımızda olmuştur. AB iyi fakat Türkiye kötü mentalitesinden çıkılmadıkça bu ülkede çözüm mümkün olamaz"

 

Rum neden paylaşsın?

"Biz Kıbrıs Türkü'nün bu adada 1. Sınıf vatandaş olarak Anavatan Türkiye'nin Garantörlüğü altında yaşamak istiyoruz. Rum’un 63'te yaptığını yapamayacağı bir ortaklığa biz varız fakat Rum böyle bir anlaşmaya yanaşmayacak. Çünkü Dünya tarafından tanınmış ve bunun avantajlarından faydalanırken neden bu avantajları bizimle paylaşsın?"

Kaynak: Editör:
Etiketler: AKINCI, YENİDEN, SEÇİLMEK, PEŞİNDE!,
Yorumlar
Haber Yazılımı