Yazı Detayı
28 Şubat 2019 - Perşembe 12:32
 
FEDERAL ÇÖZÜME NESNEL BAKIŞ
Ergün Şoföroğlu
 
 

Gerçeklik alanında bilimsel olmayan hayaller kurmanın ve öneriler ileri sürmenin nedeni, gereken gelişme düzeyine ulaşamamış ekonomik ve politik koşullara bağlı toplumsal sorunların çözümleri için insan kafasında, salt düşünce ve hayal gücüyle belirlenmeye çalışılmasıdır.                                                                                                

Yapmamız gereken, gerçekleri tasarımlarımıza uydurmaya çalışmak değil, tersine tasarımlarımızı gerçeklere uygun kılmaktır.                                                                                             

Teorik olarak Çözüm parametrelerinde iki toplumun siyasal eşitliğini onaylayan BM; pratik uygulamada uluslararası siyasi arenada Kıbrıs Türk Toplumu’nun özne olma payesini yadsımakta, ekonomik, politik ve kültürel ilişkilerden izole edip, siyasi bir materyale dönüştürülmesinde en etkin araç olmaktadır.  BM’nin Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki bu tek yanlı tutumu barışa değil de emperyalizme hizmet ettiği imajını yansıtır ve Rum toplumunun çözümsüzlük körgüdüsünü körükler. BM, gerçekten adil bir biçimde Kıbrıs sorununu çözmek istiyorsa bu iki yüzlü tutumundan vazgeçerek Kıbrıs Türk Toplumuna uygulanan ekonomik, politik ve kültürel izolasyonları derhal kaldırması gerekir.                                                                                                                                                

Bazı politikacı ve medya mensupları uluslararası hukuk yaklaşımlarını adalet ve bilimsellik kılıfıyla süsleyerek kurguladıkları, önyargılarıyla, Kıbrıs’ta Türk ve Rum toplumlarının bugün içinde bulundukları farklı yetkinlik koşulları içinde, BM parametrelerinde Kıbrıs sorununun federal bir çözümle çözülüp devletin siyasal eşitlik ilkesi içindeki işlevselliğinin uluslararası hukuk sayesinde gerçekleşebileceği ütopyasını benimsiyorlar.                                                                                                    

Kıbrıs sorununun çözümünü ve Kıbrıs Türk Toplumu’nun geleceğini belirlemek yönünde BM parametrelerinde federal çözümü saptanmış yegane kesin doğru olarak varsayan (öngören) , BM parametrelerinde Kıbrıs sorununun çözülüp, adil ve yaşayabilir barışın gerçekleşebileceğini savunan medya mensubu ve politikacılarımıza şu felsefi görüşü hatırlatalım. ’’Kıyasla gerçeğin bilincine varılır.

Bilimsel varsayım, (öngörü) tanıtlanmış bir olgular dizisiyle temellenir, varbulunan tüm öteki bilimsel olgularla da uyum içindedir ve doğrulukları kesinleşmiş bilimsel bilgilere asla ters düşmez. Bir yetkinle bir gelişmemişin eşitlik ilkesinde ilişkilerini sürdürmesi bilimsel bir varsayım olamaz. Bir ütopyadır. Güçsüzün, güçlüye itaat etmesi, doğanın güçlüye sağladığı yarardır.       

Güçsüz güçsüzlüğüne yol açan koşulları anlayamadığı ve değiştiremediği sürece, güçlü güçsüzden yararlanmaktan vaz geçmeyecektir. Barış hakiki olmalı, gelecekte bir başka savaşın bahanesini içinde taşıyan barış anlaşması; barış anlaşması olamaz.           

 
Etiketler: FEDERAL, ÇÖZÜME, NESNEL, BAKIŞ,
Yorumlar
Haber Yazılımı