Haber Detayı
05 Ocak 2020 - Pazar 17:05
 
YA PROTOKOL YA DA ADAYLIK!
Doç. Dr. Güven Arıklı yazdı...
- Haberi
YA PROTOKOL YA DA ADAYLIK!

Ersin Tatar ciddi bir ikilem ile karşı karşıya. Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin Ersin beye üstü kapalı bir mesaj verdikleri artık gün gibi ortada.

Bir yandan ekonomik protokolü Türkiye ile imzalamak isteyen Tatar, diğer yandansa Cumhurbaşkanı adayı olmak istiyor. Türkiye ise, ortada herhangi bir engel olmamasına rağmen ekonomik protokolün yapılmasını geciktiriyor, adeta ayak sürüyor.

Hatta Aralık ayına kadar imzalanması ve KKTC bütçesinin o protokoldeki öngörülere göre yapılması çok daha yerinde olacakken protokolü Türkiye sonuçlandırmadı.

Şimdilerde de Ocak ayında olabilir deniliyor. Aslında Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin de bazı ortamlarda dillendirdikleri çok net bir tepki var. O da şu: Ersin bey Cumhurbaşkanı olmak istiyor ve aday oluyorsa o zaman ekonomik protokolü biz neden Ersin bey ile yapalım?

İmza atıp gitmesi durumunda yeni gelecek olan Başbakan ile yeni protokol ya da mevcut protokole uymama kavgasını neden yaşayalım ki?

Ersin beyin altına imza koyacağı protokolü daha uygulamaya başlamadan, protokoldeki imzanın mürekkebi bile kurumundan bırakıp gitmesi, hatta Cumhurbaşkanı seçilmemesi durumunda parti başkanlığından götürülebilecek olması Türkiye açısından yeni bir ekonomik protokol imzalamamak için yeterli ve haklı bir neden!

Özetle Türkiye bu tavrı ile aslında net bir mesaj veriyor sayın Tatar’a: “Ya protokol, ya da adaylık!”

Kaynak: Editör:
Etiketler: YA, PROTOKOL, YA, DA, ADAYLIK!,
Yorumlar
Haber Yazılımı