Haber Detayı
22 Ocak 2020 - Çarşamba 14:17
 
“Siyasi TEHDİT! ”
Vadili BelediyeBaşkanı’ndan çarpıcı açıklamalar:
- Haberi
“Siyasi TEHDİT! ”

BRT-1’de Aziz Karaaziz’in “Gündem+” programına katılan Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan Vadili bölgesinin üretim bölgesi olduğunu vurgulayarak “Biz sorunlarımızı konuşamıyoruz, bir defa konuştum mahkemelik oldum. Daha önce 28 belediye başkanı ve  Sayın Bakan Baybars ortak bir toplantı yaptık. Bu toplantıda Sayın Baybars bizlere tehtidler savurarak ‘ elimde dosyalarınız var. Sizi mahkemeye veririm’ diyerek siyasi baskı uyguladı.

 

Vadili’yi Maserya’nın üretimde öncüsü konuma getirdiklerini ve bu yönde çalışmaları  sürdürdüklerini söyleyen Adahan “Özellikle ve tarım ve hayvancılık konusunda üretici konumdayız. O bakımdan halkımızla bütünleşerek, onların sorunlarına öncelik vererek, sorunlarına çözüm üreterek çalışmalarımızı programlamış bulunuyoruz” dedi

 

Fidan dikimi yapıyoruz

Doğaya katkı sağlamak için, çevreyi güzelleştirmek için bir çok düzenleme yaptıklarını vurgulayan Adahan  “Yaklaşık son üç aydır fidan ekimleri yapıyoruz. Derelerimizin temizlenmesi, çakıllı derenin suyunu bölgemize akıtma gibi çalışmalarımız oldu. Bu tarz çalışmalar bizim için büyük bir sevinç kaynağıdır. Yeraltı su kaynaklarımızı besleyerek, tarım ve hayvancılık alanında kullanma imkânı sağladık” diye konuştu.

 

Meserya suyla buluşmalıdır

Vadili ve Maserya’nın temel sorununun su olduğuna işaret eden Adahan “Anavatan Türkiye’den gelen su projesine başlangıçta  Paşaköy, Vadili ve İnönü dahil edilmemişti. Vadili bölgesi, Yeniceköy’den çekilen bir hat ile anavatanımızdan gelen içme suyuna kavuşmuştur. Su konusunda kalıcı yasa çalışmaları yapılmalıdır. Meserya Ovası suya kavuşturulmalıdır” diyen, şuları kaydetti:

 

Sorunlarımızı konuşamıyoruz

“Kamudan katkı alıyoruz, ancak büyük bir meblağ değildir. Vadili üretim alanıdır, aşağı yukarı 40 kilometrekarelik alanı ile Maserya’da tarımsal ve hayvansal üretim yapıyoruz. Teknik olarak da bilimsel olarak da Vadili Belediyesi olarak o bölgenin öncüsüyüz.

De-jure nüfus üzerinden belediyelere yardım yapılması büyük bir yanlışlıktır. Bu çalışma yerel belediyeleri, köy belediyelerini ekonomik olarak zora sokmaktadır. Yerel yönetimler ciddi sıkıntı yaşıyor. Yerel yönetimlerin en büyük problemi, Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın yerel yönetimlerle istişaresizliğidir. Biz sorunlarımızı konuşamıyoruz, bir defa konuştum mahkemelik oldum. Konuşamıyoruz, konuşamadığımız için doğru bir şey yapılmıyor”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Siyasi, TEHDİT!, ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı