Haber Detayı
28 Ocak 2020 - Salı 12:06
 
İŞÇİLERİMİZE 200 TL KATKI YAPACAĞIZ
Hakikat WebTV’de Doç. Dr. Güven Arıklı’nın sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu “Genel Sigorta Affını özellikle gündeme getirmemizin sebebi aldığımız taleptir.. Bu bir prosedürdür. Meclis’ten geçti ve Cumhurbaşkanına gidecek. Cumhurbaşkanımızın 15 gün inceleme süresi var fakat kendisinden ricam halkımızdan gelen yoğun talepten dolayı hızlı bir şekilde karar vermesidir” dedi.
- Haberi
İŞÇİLERİMİZE 200 TL KATKI YAPACAĞIZ

Siyasi bir amaç söz konusu değil

“Bizim bu affı düşünme sebebimiz küçük ve orta ölçekli işletmelerde kriz yaşanan dönemlerde yatırımları aksattıkları yer sigortalardır. Biraz toparlandıkları zaman bu sigorta borçlarından dolayı da adım atamaz hale geliyorlar. Bu işyerleri ne eleman alabiliyorlar ne ihalelere katılabiliyorlar ne de kredi çekebiliyorlar. Dolayısıyla bu affın böyle bir dönemde faydalı olacağını düşünüyorum. Burada siyasi bir amaç söz konusu değil. Ülke gerçekleri doğrultusunda bir adım atmak gerektiğine inandık” diyen Sucuoğlu, şunları söyledi:
 

 

İşçi kardeşlerimize müjde

“İşçi kardeşlerimize sürpriz olarak banka hesaplarına 200 TL’lik bir yatırmayı düşünüyoruz. Yönetim Kurulu’nda bu kararı onaylattık. Bu işlemle beraber artık işçilerin de maaşlarının hesaplarına yatması konusunda adım atılmasını sağlamaya çalışacağız”

 

Türkiye’de yaşanan deprem

“Öncelikle Türkiye’de yaşanan deprem ile ilgili hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet yakınların başsağlığı dilerim. Türkiye’de yaşanan bu acılar bizim içimizi parçalıyor. Deprem konusunda fay hatlarının üzerinde bulunan şehirlerin elden geçirilip depreme dayanıklı hale getirilmeli. Umarım bu tarz acı olayları bir daha Anavatanımız yaşamaz”

 

Ödüllendirme Önergesi

“Sigorta primlerini düzgün yatıranlar için bir ödüllendirme önergemiz var. Düzgün ödeme yapan işletmelerin 10 kişiye kadar 2 yıl boyunca sosyal sigorta ve ihtiyat sandığını biz ödeyeceğiz. Yasa ile beraber bunuda çıkaracağız. Asgari ücrette de iki toplantı yaptık. Yavaş yavaş iki tarafın da talebi ortaya çıkıyor. Bizim amacımız iki tarafın da taleplerini göz önünde bulundurarak orta yolu bulmaktır. Sendikalar 8-9 bin gibi bir rakam söyledi fakat bu kadar artış yapılan bir durumda işveren çok zor durumda kalır. Yaptığımız çalışmalarda çok ciddi hassasiyet gerekiyor.İki  tarafı da memnun etmek pek kolay değil fakat önemli olan dengeyi sağlamak ve verilebilecek en mantıklı rakama ulaşmaktır. Hükümet kanadında da bir konsensus sağlandı. Umarım bu rakam 2 kesim tarafından da memnuniyetle karşılanır”

 

Turist vizesi olayı

“Çalışma affında sona doğru gelirken çok ilginç durumlarla karşılaştık. Mesela bize kayıtdışı işçilikle ilgili gelen rakamların en az 3 buçuk katı turist vizesi ile gelip çalışan sayısı çıktı. Öğrencilerin bir kısmının kayıt dışı olarak çalıştığı tespiti oldu. Burada Üniversiteleri bitirip kaçak bir şekilde çalışan çok yüksek sayıda insana rastladık. Yani kaçak duruma düşmüş bir çok örneğin muhaceretten kaynaklanan kayıt dışılık olduğunu gördük. Çalışanların en fazla kayıt dışı olanları Pakistan ve Bangladeş. Affın son günü 16 şubat. Bu tarihten sonra çok yoğun teftişler yapacağız. İster bir kişi çalıştırsın ister beş. Gerekli cezaları kendilerine uygulayacağız.”

UBP’nin oyu yüzde 42,6

“Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan insanlara yakışan bir seçim süreci olmasını diliyorum. Kavga etmeden bu seçimleri götürmek ve seçimlerden sonra aynı dostluğun devam etmesini diliyorum. Etrafımız zaten ateş çemberi. Biz de kendi içimizde bu birliği yok edersek başkalarının ekmeğine yağ sürmüş oluruz. Şu an bir seçim olsa anketlerde UBP’nin alacağı oy yüzde 42,6 gibi görünüyor. Dolayısıyla halkın kafasındaki sorulara tatmin edici cevaplar verilirse biz UBP olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerini göğüsleriz ve Başbakanımız Ersin Tatar’ı Cumhurbaşkanı yaparız. Önce kucaklaşmak, önce bir olmak, beraber olmak çok önemli. Benim sayın Tatar’ın bu yarışı kazanacağına inancım tamdır”

Kaynak: Editör:
Etiketler: İŞÇİLERİMİZE, 200, TL, KATKI, YAPACAĞIZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı