Haber Detayı
28 Ocak 2020 - Salı 15:11
 
BU PLAN KIBRIS TÜRKÜ’NE FAZLA BONKÖR!..
Cüneyt Oruç yazdı...
- Haberi
BU PLAN KIBRIS TÜRKÜ’NE FAZLA BONKÖR!..

ABD’nin son yıllardaki en tartışmalı Başkanı Trump, Ortadoğu Barış Planı’nı açıklarken, yine nobran, Filistin halkını aşağılayıcı ve kaba bir dil kullandı.

Üstelik bu planı “Herkese mantıklı gelecek” diyerek kendinden emin bir şekilde duyuruyordu. Ortadoğu’ya aba altından sopa gösteren Trump, dikte etmek istediği öneriyi “Filistinlilerin istemesi gereken” bir plan diye lanse ediyordu.

Açıklamanın ileriki bölümlerinde küstahlık öyle ileri boyutlara götürülüyor ki, Trump, Filistinliler için “Onlar için iyi olan bu. Hatta onlara fazla bonkör” demekten kendini alamıyordu.

Aslında ABD’nin dünyada bir nefret objesi haline gelmesi, bu üstten bakan, buyurgan dil nedeniyle son yıllarda iyice arttı. Bunu biliyoruz. Empati güzel şeydir. Size bir önerim var.

Şimdi bu cümlelerde Filistin yerine KKTC’yi, Kıbrıs Türkü’nü koyalım. Bakalım ne hissediyorsunuz? “Kıbrıs Türkü’nün Kıbrıs’ta istemesi gereken plan bu.

Onlar için iyi olan bu. Hatta onlara fazla bonkör…”

Nasıl hissettiniz, insanın kanı çekiliyor, yumruklarını sıkıyor, bu küstahlık karşısında söylenecek söz bulamıyor değil mi? İşte Filistin halkının da Trump’ın sözleri karşısında hissettikleri budur.

Sakın bana Filistin meselesi ile Kıbrıs meselesi farklı demeyin. Filistinliler, o topraklarda 3 bin yıldır varlığını sürdüren bir halk. İsrail gibi, Yahudi toplumuna bir yurt arayışıyla son 150 yılda bölgeye iliştirilmiş bir halk değil.

Bize müzakere masasında “Kıbrıs Türkü’nün istemesi gereken plan bu. Hatta onlara fazla bonkör” deseler ne yapardık? Ya da böyle söylemelerinin önündeki engel ne?

Bu cümleyi neden kuramıyorlar? Kimse karnından konuşmasın.

Sorunun yanıtı gayet nettir. Bu cümleyi bize kuramamalarının nedeni anavatan Türkiye’nin bölgedeki gücü ve askeri varlığıdır.

Gerektiğinde gözünü kırpmadan Kıbrıs Türkü için savaşmayı göze alacak 80 milyonun varlığıdır. Merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın Filistin’in efsanevi lideri Yaser Arafat ile arasında geçen o diyalog, aslında bugün de kulaklarımıza küpe olmalıdır.

Ne diyor Arafat, Denktaş’a? “Benim gömülecek toprağım yok. Senin Türkiyen, devletin var.” İşte bu söz, Arafat’ın ağzından Filistin ile Kıbrıs Türk halkını birbirinden ayıran en önemli çizgidir.

Belki bizim de kaderimizin Filistinlilerden farklı yazılmasının en önemli nedenidir.

Ne dersiniz?

Kaynak: Editör:
Etiketler: BU, PLAN, KIBRIS, TÜRKÜ’NE, FAZLA, BONKÖR!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı