Haber Detayı
22 Ocak 2020 - Çarşamba 14:20
 
BENİ FEDERASYON GÖRÜŞMEYE KİMSE ZORLAYAMAZ
Hakikat WebTV’de Güven Arıklı’nın hazırlayıp sunduğu programda önemli açıklamalar yapan Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı “Anketçilerin klasik taktiği, seçimlere birkaç ay kala algı operasyonu yaratmak için aldıkları para ve direktif doğrultusunda anket yayınlarlar. Bir kaç anket bu şekilde yayınladıktan sonra son anketlerini gerçekten sahaya inerek yaparlar. Gezicinin gösterdiği rakamlar üç aşağı beş yukarı doğru olabilir fakat burada yapılmak istenen Sayın Tatar ile Akıncı’yı önde göstermek ve seçimin bu ikisinin arasında geçiceğini halka empoze etmek. Diğer partileri de daha düşük göstererek onların seçmenlerine “sizin partinizin oyu yüzde 5’tir. Boşuna uğraşmayın gidin diğer partilere verin” mesajını vermeye çalışıyorlar. YDP’nin tabanı bu tip anketlere gülüp geçiyor” dedi.
- Haberi
BENİ FEDERASYON GÖRÜŞMEYE KİMSE ZORLAYAMAZ

“Bizim oy potansiyelimizi kimse ölçemez çünkü bizim oyumuzun çoğunluğu bazı bölgelerde yoğunlaşıyor. Siz gidip Mağusa’nın Baykal bölgesinde anket yaparsanız oyumuz yüzde 5’tir fakat Maraş’ta yaparsanız yüzde 40’tır. Dolayısıyla bütün adada etkin bir şekilde çalışmazsanız bizim oy oranımızı bilemezseniz. YDP bu seçimlerde 2. Tura kalmayı amaçlıyor. YDP’nin tabanı ezilenlerin bulunduğu en alttaki geniş bir kesim. Bu geniş kesim ilk defa kendilerinin temsilcisini seçme anlamında bir fırsat buldu. Şayet ben aday gösterilirsem o taban benim etrafımda kenetlenecek ve bütün rakamları alt üst edeceğiz” diye konuşan YDP lideri Erhan Arıklı, şunları kaydetti:

 

CAS çalışanları hakkını istiyor

“CAS kapatılmadan önce buradaki arkadaşların 5 buçuk aylık alacakları bulunuyordu. Sosyal sigortaları ve ihtiyat sandıkları da yatırılmadı. CAS’ın malları satıldıktan sonra onların parası yatırılacak fakat bu insanlara kimse iş vermiyor. Başbakan muhalefetteyken gidip CAS çalışanlarının eylemine katıldı ve bu konunun takipçisi olacağını belirtti 29 Aralıkta. Şu anda kendisi Başbakan ama görevini yapmıyor. Anayasa diyor ki “devlet rekabeti oluşturmak zorunda”. Ercan havalimanı gibi bir yerde Handling işlemlerini sadece İstanbul Handling’e bırakması kadar saçma ve Anayasa’ya aykırı bir anlayış olamaz. Buna göre yeni bir bir düzenleme yapıp devlet buna benzer bir şirket kurarak rekabet oluşturmak zorundadır. Diyorlar ki “peşkeş mi çekelim?”. Dome Otel’i oradaki çalışanlara, sendikaya nasıl peşkeş çektiyseniz aynı işlemi burda da yapabilirsiniz”

 

Hükümet seyirci kaldı

“Devlet koruyucu tedbir almak zorunda. Liberal ekonomin en vahşi uygulandığı Batı’da bile devlet fiyatları belli bir noktada tutabilmek için rekabet şartlarını oluşturur. Burada ise devlet sadece işine geldiği zaman piyasaya müdahale ediyor. Dünyada fiyatlar artmış değil. Böyle zaruri maddelerin fiyatlarını korumak için sizin fiyat istikrar fonunuz var. Tüp Gaz’a yapılan 3 liralık zam sabit gelirliyi ciddi şekilde sarsar. Hükümetin bu konuda ciddi tedbirler alması lazım. Fiyat İstikrar Fonu’nu hem akaryakıt hemde tüp gazın fiyatını sabit tutmak için kulanılabilir”

 

1.5 TL’lik domates KKTC’de 8-9 TL

“Asgari ücretin 5 binlerde olması  gerekiyor fakat bunun olmayacağını biliyoruz. Hükümetin yapması gereken Asgari ücreti maksimuma çıkarmak fakat aynı zamanda piyasayı ucuzlatmaktır. Asgari ücreti 5 bin lira yapsanız bile piyasa pahalı ise o 5 bin liranın hiç bir anlamı olmaz. Antalya’da Domates 1.5 lirayken halk burada 8-9 liraya yiyorsa bunun yanlış olduğunu herkes kabullenmeli. Eğer temel gıda mallarını olabildiğince düşürebilirsek asgari ücretli işte o zaman rahatlar. Bu durumda Güney’in ekonomisi Kuzey’e kayacak. Şu anda bile Güney’den buraya gelip mal satın alan Rumların sayısı hayli fazla. Çarşıyı Pazar’ı ayakta tutan onlar. Bu durumu ekonomik bir değer olarak ortaya koymalıyız ve buradan nasıl daha fazla gelir elde edebiliriz onu araştırmalıyız. Burada günde 100 ton domates satmak yerine bin ton domates sattığımızda oradan elde edeceğimiz KDV diğer alanlardaki açıklarımızıda kapatmamızı sağlar”

 

Algı operasyonlarına dikkat edilmeli

“YDP’ye gönül verenler bu tip algı operasyonlarına hazır olmalılar. Bu tip algı operasyonlarına maruz kalıcaklar. Rakiplerimizin taktiklerini çok iyi biliyoruz. Benim diğer adaylardan hiçbir eksik tarafım yok aksine fazlam var. Seçimlerin en iddialı adaylarından birisi olacağım. Bu seçimlerde bir tarafta Üniter Kıbrıs’ı gerçekleştirmek için çalışanlar, bir tarafta iki devletliliği savunanlar ve KKTC’ye inananlar var. Bana göre Cumhurbaşkanlığı makamı KKTC’ye inanan tarafın elinde olması lazım. Ben olamıyorsam Ersin Tatar olsun veya Kudret Özersay veya Serdar Denktaş. Benim için isim önemli değil. Biz sağda birlik için uzun süre çaba sarfettik fakat olmadı”

 

Kimse beni masaya oturtamaz

“Sağdaki adaylar da dahil hiç kimsenin TC kökenlilerin Güney Kıbrıs’a geçmesi konusu gündeminde değil. Benim ikizlerimden birisi geçebiliyor diğer geçemiyor ben geçemiyorum. Bu anomaliyi çifte standartı ortadan kaldırmak için kimse bir icraat yapmıyor. Benim için önemli de değil. Ben Güney Kıbrıs’a zaten geçmem.Cumhurbaşkanı olursam da geçmem. Erhan Arıklı federasyon kurmak için masaya oturmaz. Ancak iki devletliliği görüşürüm. BM baskı yaparsa topu Meclis’e atarım ve bir müzakereci atanmasını sağlarım. Anayasa’da müzakereyi Cumhurbaşkanı yürütür gibi bir madde yok. Kimse Erhan Arıklıyı KKTC’yi ortadan kaldıracak, Kıbrıslı Türklerin haklarını ortadan kaldıracak veya Türkiye’nin etkin ve Fiili garantisini sulandıracak bir görüşme için masaya oturtamaz”

Kaynak: Editör:
Etiketler: BENİ, FEDERASYON, GÖRÜŞMEYE, KİMSE, ZORLAYAMAZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı